До уваги суб`єктів аквакультури. Підстави припинення дії договору оренди водного об’єкту


25.09.2019

До уваги суб`єктів аквакультури. Підстави припинення дії договору оренди водного об’єкту

     Із здобуттям Україною незалежності був змінений існуючий до того підхід щодо поводження з природними ресурсами. Зокрема,з’явилися правові інститути оренди природних ресурсів, одним із яких став інститут оренди водних об’єктів. Із часу прийняття Водного кодексу України від 6 червня 1995 року оренда водних об’єктів стала поширеним способом використання водних об’єктів фізичними та юридичними особами у своїй господарській діяльності, а також для задоволення особистих потреб. При цьому такий правовий інститут зазнавав постійних змін, останні з яких пов’язані з набуттям чинності 1 липня 2013 року Законом України «Про аквакультуру». Зміни, внесені цим нормативно-правовим актом до Водного кодексу України в частині впорядкування відносин із використання водних об’єктів на умовах оренди, принципово змінили порядок передачі таких об’єктів у користування.

     Постановою Кабінету Міністрів України від 29 травня 2013 р. № 420 затверджено Типовий договір оренди водних об’єктів, в якому передбачені підстави його припинення чи розірвання.

     Дія договору оренди водних об’єктів припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

- ліквідації юридичної особи - орендаря або припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця (ст. 781 ЦК України, ст. 31 Закону України «Про оренду землі»).

     Дія договору припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

     Дія договору оренди водних об’єктів припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання іншою стороною передбачених договором обов’язків та випадкового знищення;

-  пошкодження об’єкта оренди, яке істотно перешкоджає його використанню;

- нецільового використання об’єкта оренди, а також з інших підстав, визначених законом.

     Невиконання стороною передбачених договором обов’язків, а саме невиконання п. 33 «Обов’язки орендаря» договору оренди водних об’єктів, в частині ненадання до територіального органу Держрибагентства інформації щодо обсягів виробництва продукції аквакультури у визначені строки за формою № 1А-риба (річна) "Виробництво продукції аквакультури за 20__р." та недотримання норм зон аквакультури та зональної рибопродуктивності по регіонах України, встановлених наказом Мінагрополітики від 30.01.2013 року № 45 є підставою для ініціювання припинення дії договору оренди водних об’єктів, шляхом його розірвання в судовому порядку.

     Підставами для розірвання договору оренди є:

- встановлення заборони загального водокористування (ст. 51 Водного кодексу України);

- нецільове використання об’єкта оренди (ст. 51 Водного кодексу України).

     Перехід права власності на об’єкт оренди, а також реорганізація юридичної особи - орендаря може бути підставою для зміни умов або розірвання договору.

     Водні об'єкти надаються в користування на умовах оренди без обмеження права загального водокористування, крім випадків, визначених законом.

     Орендарі водного об'єкта зобов'язані передбачити місця для безоплатного забезпечення права громадян на загальне водокористування (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство тощо).

     При визначенні таких місць перевага надається традиційно розташованим місцям масового відпочинку.

     У межах населених пунктів забороняється обмеження будь-яких видів загального водокористування, крім випадків, визначених законом.

     Заборона загального водокористування водними об'єктами, наданими в користування на умовах оренди, та їх нецільове використання є підставою для розірвання договору оренди.

     Загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство, водопій тварин, забір води з водних об'єктів без застосування споруд або технічних пристроїв та з криниць) безкоштовно, без закріплення водних об'єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів.

     На водних об'єктах, наданих в оренду, загальне водокористування допускається на умовах, встановлених водокористувачем, за погодженням з органом, який надав водний об'єкт в оренду.

     Водокористувач, який узяв водний об'єкт у користування на умовах оренди, зобов'язаний доводити до відома населення умови водокористування, а також про заборону загального водокористування на водному об'єкті, наданому в оренду.

     Якщо водокористувачем або відповідною радою не встановлено таких умов, загальне водокористування визнається дозволеним без обмежень.

     Враховуючи вищевикладене, можна відзначити, що визначення порядку та підстав припинення орендних правовідносин відбувається шляхом комплексного аналізу цивільного, земельного та водного законодавства України.


Читайте також:

  Виробництво замороженого рибного філе збільшилось на 33%, - Держрибагентство
Виробництво замороженого рибного філе збільшилось на 33%, - Держрибагентство За підсумками січня-серпня 2019 року в Україні вироблено 240 тонн філе рибного замороженого. Це на третину більше (33,3%) аналогічного періоду минулого року. Зростання виробництва рибної продукції спостерігалося також за такими товарними ... >>>

  Протягом семи днів зафіксовано 40 правопорушень, - рибоохоронний патруль Вінниччини
Протягом семи днів зафіксовано 40 правопорушень, - рибоохоронний патруль Вінниччини      У період з 07 по 15 жовтня 2019 року державні інспектори Вінницького рибоохоронного патруля зафіксували 38 порушень законодавства у сфері охорони водних біоресурсів.      Так, складено 10 ... >>>

  Привітання начальника Управління Держрибагентства у Вінницькій області з Днем захисника України!
Привітання начальника Управління Держрибагентства у Вінницькій області з Днем захисника України!      Шановні воїни, ветерани війни і Збройних Сил України, чоловіки!       Від імені Вінницького рибоохоронного патруля вітаю Вас із Днем захисника України — святом, яке увібрало в себе багаті і ... >>>

  Протягом тижня зафіксовано 45 правопорушень, - рибоохоронний патруль Вінниччини
Протягом тижня зафіксовано 45 правопорушень, - рибоохоронний патруль Вінниччини     У період з 01 по 07 жовтня 2019 року державні інспектори Вінницького рибоохоронного патруля зафіксували 41 порушення законодавства у сфері охорони водних біоресурсів.      Так, складено 11 протоколів ... >>>

  Порушник завдав 19 тис. грн збитків – Вінницький рибоохоронний патруль
Порушник завдав 19 тис. грн збитків – Вінницький рибоохоронний патруль      10 жовтня 2019 року Вінницький рибоохоронний патруль викрив грубе порушення правил рибальства.      Інцидент стався на нставу «Філіопільський», поблизу с. Великий Митник Хмільницького району ... >>>

  Протягом вересня на Вінниччині викрито 170 порушень правил рибальства
Протягом вересня на Вінниччині викрито 170 порушень правил рибальства      У період з 1 по 30 вересня 2019 року державними інспекторами Вінницького рибоохоронного патруля проведено 16 рибоохоронних рейдів та викрито 170 порушень природоохоронного законодавства, з яких 37 - грубі. Також ... >>>

  Рибоохоронні патрулі в регіонах шукають ще 14 державних інспекторів
Рибоохоронні патрулі в регіонах шукають ще 14 державних інспекторів Розпочалася подача документів для участі в конкурсах до рибоохоронних патрулів у чотирьох регіонах України. Так, до Управління Держрибагентства в Івано-Франківській області шукають сімох патрульних, у Запорізькій – трьох ... >>>

  Вилов водних біоресурсів у Чорному морі збільшився на 79%
Вилов водних біоресурсів у Чорному морі збільшився на 79% За вісім місяців 2019 року загальний промисловий вилов риби та інших водних біоресурсів у Чорному морі збільшився на 79%, порівняно з аналогічним періодом минулого року. Так, протягом січня-серпня українські рибалки виловили у цій водоймі ... >>>


Документы: 1-8, 9-16, 17-24, 25-32, 33-40, 41-48, 49-56, 57-64, 65-72, 73-80, 81-88, 89-96, 97-104, 105-112, 113-120, 121-128, 129-136, 137-144, 145-152, 153-160, 161-168, 169-176, 177-184, 185-192, 193-200, 201-208, 209-216, 217-224, 225-232, 233-240, 241-248, 249-256.

Управління Державного агентства рибного господарства у Вінницькій області

Адреса: 21050, м. Вінниця, провулок Селянський, 9

тел.:+38 (0432) 67-12-34 , тел/факс:+38 (0432) 67-12-40

E-mail: vn.rp@darg.gov.ua

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

ДАРГ У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

        f y t